Kilka prostych zasad

 1. Zawszę myśl o konsekwencjach swojego działania, zastanów jakie przyniesie ci ono korzyści. W ten sposób unikniesz zbędnego marnowania energii na wykonywanie czynności, które nie pomogą ci przetrwać.
 2. Po raz kolejny – myśl – lecz tym razem nie o konsekwencjach, lecz o jak najłatwiejszym rozwiązywaniu danego problemu. Już teraz ćwicz twoją kreatywność, aby w przyszłości bezproblemowo wybrnąć z każdej sytuacji (oto kilka przykładowych ćwiczeń).
 3. Gdy masz do wyboru dwie opcję zawsze wybierz tą, która będzie wymagała od ciebie mniejszego wysiłku. Wybieraj sprawdzone sposoby, nie eksperymentuj, gdy nie ma takiej potrzeby. Minimalizm jest bardzo ceniony w takt rudnych czasach. Proste czynności kosztują cię mniej energii oraz oszczędzają ci zbędnego stresu.

  © sxc, freepik.com
 4. Zawsze stawiaj siebie i swoich bliskich na pierwszym miejscu. Nastała apokalipsa nie musisz pomagać wszystkim dookoła. Nie oznacza to, że masz ich bez powodu atakować lub okradać. Możesz postarać się nie ulegać panującej powszechnie dehumanizacji i mieć nadzieję, że inni także się temu nie poddadzą, lecz pamiętaj – nie ufaj obcym, nigdy nie wiesz czego tak naprawdę od ciebie potrzebują.
 5. Maksymalnie redukuj stres – sprawia on, że przestajemy logicznie myśleć. W mgnieniu oka tracimy całą dotychczas zdobytą wiedzę i nie potrafimy nic zrobić.
  W ekstremalnych sytuacjach postaraj się uspokoić. Weź kilka głębokich wdechów i w miarę możliwości postaraj się na moment wyciszyć. Rozejrzyj się dookoła i pomyśl jak wykorzystać otoczenie do rozwiązania problemu. Pomyśl o tym co już posiadasz i o tym czego potrzebujesz, spróbuj odnaleźć to w swoim najbliższym otoczeniu lub zastanów się co byłoby odpowiednim zamiennikiem (np. plastikowe worki mogą służyć jako zbiorniki na wodę). Poszukaj zamienników potrzebnych rzeczy w swojej okolicy. Nie panikuj, panika zużywa zapasy energii oraz wody, a to twoje najważniejsze zasoby.
 6. Znajdź sposób, by komunikować się ze swoimi współtowarzyszami w taki sposób, by nikt inny was nie rozumiał. Ustalcie jakiś system znaków, dźwięków, dzięki którym będziecie mogli się zawczasu ostrzec, przekazać sobie informację o swoim celu lub miejscu pobytu nie zdradzając tego innym.
 7. Pamiętaj o zasadzie trzech trójek:

  „Człowiek jest w stanie przeżyć trzy godziny w skrajnie nieprzyjaznych warunkach (np. podczas zamieci śnieżnej bez schronienia), trzy dni bez wody, oraz trzy tygodnie bez jedzenia”                                                           
  >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>   „Urodzony by przetrwać” Edward Michael Grylls


  Woda jest najważniejsza, bez niej przestajemy logicznie myśleć i nie jesteśmy zdolni do jakichkolwiek działań.

 8. Najłatwiej jest przetrwać w lesie. Drzewa zasłonią cię przed piekącym słońcem, zimnym wiatrem. Na zalesionych obszarach jest więcej zwierzyny, jadalnych roślin oraz potencjalnych miejsc na nocleg. Jeżeli poszukujesz cywilizacji będziesz zmuszony jednak udać się do pobliskich miast. Szukając cywilizacji podążaj za rzeką, każdy potrzebuje wody, więc możesz mieć pewność, że z czasem się na kogoś natkniesz.
 9. Wyznaczaj sobie cele. Niech nie będą one zbyt ambitne, łatwiej coś osiągnąć, gdy dobrze rozplanujemy swoje działanie. Niech mniejsze cele krok po kroku zbliżają cię do tego głównego. Myśl o konsekwencjach, lecz skupiaj się na bieżącym zadaniu. Oddaj się mu całkowicie, bo tylko w ten sposób dasz radę przetrwać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *